V březnu neproběhne pravidelná zkouška sirén
28. 2. 2022 (PJ) - Pravidelná zkouška sirén, která se koná vždy první středu v měsíci, bude v březnu z důvodu krize na Ukrajině zrušena.
Ve středu 2. března 2022 bude z rozhodnutí generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky zrušena pravidelná zkouška sirén.
Důvodem tohoto rozhodnutí je snaha předejít nežádoucí panice mezi obyvatelstvem, i s ohledem na občany z Ukrajiny, kteří v České republice vyhledávají bezpečí.
"V České republice žije v současné době na 200 tisíc občanů Ukrajiny. Další k nám prchají před Putinovou agresí. Sirénami jim nechceme připomínat hrůzu, před kterou opustili své domovy. Rozhodnutí Hasičského záchranného sboru České republiky zrušit pravidelnou zkoušku sirén proto považuji za logické a správné.", uvádí k důvodům pro zrušení zkoušky ministr vnitra Vít Rakušan.
Není to poprvé, kdy se zkouška sirén ruší. Bylo tomu tak například při povodních v letech 2009 a 2013, v roce 2010 při návštěvě prezidentů nebo v dubnu, květnu a listopadu 2020 z důvodu mimořádného stavu v souvislosti s koronavirem.
PRAVIDELNÁ ZKOUŠKA SIRÉN
Zkoušky systému varování obyvatelstva se konají v souladu s vyhláškou ministerstva vnitra č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva.
Zkoušky se provádí v celé České republice zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin. (Výjimkou je Olomoucký kraj, kdy jsou sirény spouštěny deset minut po dvanácté hodině, aby zvuk sirén nerušil odbíjení poledne na olomouckém orloji.)
Pro zkoušku sirén se používá tzv. zkušební tón. Jedná se o táhlý nepřerušovaný tón sirény trvající 140 vteřin. Vysílá-li tento signál elektronická siréna nebo místní rozhlas zapojený do systému varování, bude následně vysílána verbální informace: "Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Právě proběhla zkouška sirén. Zkouška sirén."
Cílem zkoušek sirén je pravidelně a komplexně prověřit funkci celého ovládacího a telekomunikačního zařízení jednotného systému varování a vyrozumění a samozřejmě přezkoušet funkčnost sirén.
Dalšími signály, které mohou sirény vysílat, jsou "požární poplach" a "všeobecná výstraha".
POŽÁRNÍ POPLACH
V mnoha obcích slouží sirény ke svolání jednotek požární ochrany dobrovolných hasičů. Vyhlašuje se přerušovaným tónem sirény po dobu jedné minuty.
VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA
V případě hrozby je obyvatelstvo varováno především prostřednictvím signálu Všeobecná výstraha. Vyhlašuje se kolísavým tónem sirény po dobu 140 sekund a může zaznít třikrát po sobě ve zhruba tříminutových intervalech. Po tomto signálu bezprostředně následuje mluvená tísňová informace o bezprostředním nebezpečí vzniku nebo již nastalé mimořádné události a opatření.
Všeobecná výstraha byla v minulosti použita například v Libereckém kraji při povodních nebo v roce 2014 v Moravskoslezském kraji při úniku vysokopecního plynu.
V přiložených odkazech více informací o Jednotném systému varování a vyrozumění a Jak se zachovat při zaznění varovného signálu.
- https://www.hzscr.cz/clanek/varovani-obyvatelstva-v-ceske-republice.aspx
- https://www.hzscr.cz/clanek/jak-se-zachovat-pri-varovnem-signalu.aspx
por. Mgr. Pavla Jakoubková, DiS.
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra - generální ředitelství
Hasičského záchranného sboru České republiky
Kloknerova 26
148 01 Praha 414
GSM: +420 778 799 068
e-mail: pavla.jakoubkova@grh.izscr.cz
zpráva převzata od HZS ČR