Taktické cvičení - záchrana osob - SKI areál Rališka

11.10.2024

V 09:26 hod. byli vysláni profesionální hasiči města Rožnova pod Radhoštěm s technikou CAS24 Renault k záchraně osob, které uvízly na sedačkové lanovce ve SKI areálu Rališka v obci Horní Bečva. Na místo události byla současně vyslána jednotka HZS - stanice Valašské |Meziříčí, stanice Zlín, JSDH Vigantice, Policie ČR, Horská služba a ZZS Zlínského kraje

Tisková zpráva HZS Zlínského kraje:

Dramatické okamžiky zažilo šedesát osob, které uvízly na lanovce. Na pomoc jim přijeli hasiči. Ti postupně zachraňovali lidi ze sedaček a pomáhali jim dostat se zpět na zem. Naštěstí se jednalo jen o taktické cvičení složek IZS, které se uskutečnilo v prostorách SKI areálu Rališka v katastru obce Horní Bečva na Vsetínsku. Roli figurantů se ujali studenti SZdŠ a VOŠ zdravotnické Vsetín společně s dobrovolnými hasiči, za což jim patří velké poděkování a obdiv nad odvahou, kterou předvedli při samotné realizaci cvičení. Věděli však, že jsou v dobrých rukou hasičů lezců a pobyt na lanovce si užili. Námětem cvičení byla porucha převodovky lanovky, která způsobila zastavení lanovky bez možnosti dopravit osoby do cílových stanic. Sedačky se tak zastavily i několik metrů nad zemí a bylo potřeba všechny cestující dostat co nejrychleji a bezpečně na zem. Cílem cvičení bylo procvičit a prověřit praktické dovednosti zúčastněných hasičů a členů horské služby s technikou a prostředky pro práci ve výšce při záchraně osob z lanovky. Také se zjišťovaly dojezdové časy a doby potřebné pro samotnou záchranu cestujících, ale i potřebný počet záchranářů pro tuto činnost v daném místě. Hasiči se společně se zástupci horské služby seznámili s přístupem na sloupy lanovky, s typem sedaček a možností použití kotvících bodů. Neméně důležité bylo procvičit i koordinaci postupů dalších složek, a to PČR, ZZS, členů jednotek sborů dobrovolných hasičů a horské služby. V místě simulované události byl vytyčen týlový prostor pro zachráněné osoby z lanovky, kde by jim v případě opravdového zásahu byla poskytnuta zdravotnická a posttraumatická péče. V tomto případě se jednalo o místo, kde si figuranti mohli odpočinout a povykládat si své právě získané zážitky a zkušenosti. A zachraňující hasiči a horská služba to opravdu neměli jednoduché, neboť sundat všechny z téměř plně obsazené lanovky je velmi fyzicky a mnohdy i psychicky náročné. Záchranáři mají cvičení za sebou a jsou připraveni na případné zimní kolize na lanovkách. (LJ)

Zúčastněné složky: HZS ZLK CHS Valašské Meziříčí, HZS ZLK CHS Zlín, JSDHO Vigantice, JSDHO Rožnov pod Radhoštěm, Horská služba Beskydy, PČR Obvodní oddělení Rožnov pod Radhoštěm, ZZS ZLK