Rožnov zasáhly bleskové povodně

Tisková zpráva města Rožnova pod Radhoštěm:

V noci z neděle 30. června na pondělí 1. července zasáhly Rožnov pod Radhoštěm bleskové povodně. Krátce po desáté hodině večerní se zvedla hladina menších toků a bylo zaplaveno několik komunikací ve městě. Doposud vyjeli hasiči v Rožnově k téměř 70 zásahům.

Tisková zpráva č. 79/2024 ze dne 1. 7. 2024

Potok Hážovka a dešťové přívaly z lesů, luk a polí způsobily v neděli v noci v Rožnově pod Radhoštěm bleskové povodně. Po desáté hodině večerní byla svolána povodňová komise a ve 22:20 byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení, který byl odvolán o půl druhé ráno. Po celou dobu byli v terénu hasiči z Hasičského sboru města Rožnov p.R., HZS ZLK Valašské Meziříčí a sboru dobrovolných hasičů z Tylovic, Dolní Bečvy, Prostřední Bečvy, Horní Bečvy, Hutiska-Solance, Vigantic, Zašové, Starého Zubří, Krhové, Veselé, Poličné, Jarcové a Stříteže nad Bečvou. Z neděle na pondělí vyjížděli hasiči k téměř 50 zásahům, jednalo se především o ucpané propustky, odstraňování popadaných stromů, čerpání vody ze zatopených sklepů a rozvozu pytlů s pískem. Během noci bylo nutné objednat další várku písku, který hasiči průběžně pytlovali. Současně proběhlo odstraňování naplavenin z mostních konstrukcí, které komplikovaly průtok vody na Hážovce. Během nejkritičtějších 3 hodin se vylila Hážovka v úseku pod Harcovnou a také potok v ulici v Mokrém, kvůli čemuž byla komunikace neprůjezdná. "S ohledem k aktuální situaci jsem po desáté hodině večerní rozhodl o svolání povodňové komise. Hasiči byli v terénu celou noc a zasahovali skoro na celém území města, velké poděkování patří také městské policii, která koordinovala dopravu v případě dočasného uzavření průjezdu komunikací. Jedním z nejkritičtějších momentů byla hrozba zborcení obvodové zdi rodinného domu, který nezvládl nápor vody a jeho část byla zatopena. Děkujeme všem hasičským jednotkám za pomoc a nasazení," uvedl starosta města Jan Kučera. Během pondělí hasiči doposud vyjeli k 19 zásahům spojených s následky bleskových povodní. "Aktuálně probíhá očista města pronajatou technikou a hasičský sbor dále čerpá vodu ze zaplavených míst. Požadavky na čerpadla a vysoušecí stroje mohou občané hlásit na 571 655 222," dodal na závěr místostarosta města Tomáš Gross.

Zpracovala:

Mgr. Petra Graclíková